MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE W TORUNIU

Nawigacja:

Strona główna » Aktualności » Wręczono klucze do mieszkań dla seniorów

Wręczono klucze do mieszkań dla seniorów

Wczoraj odbyło się oficjalne przekazanie kluczy do nowych mieszkań chronionych dla seniorów przy ul. Podgórskiej 2. Klucze wręczyli Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Rafał Walter.
Mieszkania przeznaczone dla osób starszych, niesamodzielnych, schorowanych i z niepełnosprawnościami, które nie posiadają własnego mieszkania i spełniły warunki przedstawione w procesie rekrutacji. Osoby korzystające z mieszkań wnoszą opłaty za korzystanie z mieszkań uzależnione od ich dochodów, płacą również za zużycie mediów.
Budynek przy ulicy Podgórskiej 2 był remontowany w latach 2020-2022. Działania te były dofinansowane w ramach 2 etapów - 2 projektów dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zabytkowa willa przy ul. Podgórskiej 2, na obrzeżach Parku Tysiąclecia, zbudowana ok. 1900 roku dla komendanta poligonu, przez wiele lat mieściła mieszkania komunalne. W listopadzie ubiegłego roku, po kapitalnym remoncie i modernizacji otwarto w niej na parterze Dzienny Dom Pobytu "Seniorzy Razem". Codziennie 30 osób może korzystać tam w godz.7.30-15.30 z przygotowanych zajęć, posiłków i wsparcia zatrudnionych opiekunów. Do dyspozycji podopiecznych jest kuchnia z aneksem, jadalnia, pokoje do dziennej aktywności, wypoczynku i terapii indywidulanej oraz toaleta z natryskiem. Roczny koszt utrzymania DDP wynosi 1,1 mln zł i jest do końca br. finansowany z projektu "Aktywny senior" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
W ramach I etapu zostały utworzone 4 mieszkania chronione, w których zostaną zapewnione usługi bytowe w postaci miejsca całodobowego pobytu. Mieszkania chronione zostały utworzone na piętrze budynku (3 mieszkania z łazienkami dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych) oraz na poddaszu (1 mieszkanie z łazienką dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych). Pracę inwestycyjne obejmowały także części wspólne budynku. W celu dostosowania obiektu i umożliwienie dostępu do powstałych na I piętrze i poddaszu mieszkań chronionych zakupiono i zamontowano dźwig windowy. Zakupiono także wyposażenie mieszkań chronionych. Wartość projektu wyniosła: 1 365 032,98zł, w tym 834 485,74 zł dofinansowania.
W ramach etapu II utworzono Dzienny Dom Pobytu dla osób niesamodzielnych, w tym starszych i niepełnosprawnych. Prace objęły zagospodarowanie terenu, parkingi oraz części wspólne budynku i pozostałe, poza częściami mieszkalnymi przewidzianymi w ramach I etapu przedsięwzięcia, w ramach którego utworzono mieszkania chronione. Wartość projektu wyniosła: 2 222 071,05zł, w tym 2 086 189,22 zł dofinansowania.

Koordynacją mieszkań zajmuje się Toruńskie Centrum Usług Społecznych wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Toruniu.